
Zdrowie jezior
Na zaproszenie Stowarzyszenia Jezioro Rogozińskie 2 września 2025 r. wzięliśmy udział w niezwykle cennej konferencji „Ochrona Wód” w Porcie Nowy Młyn nad rzeką Wełną k. Rogoźna. Nasze wystąpienie związane było z jeziorem Drawsko i jego pogarszającym się stanem ekologicznym. Wraz z dr. Pawłem Michałem Owsiannym zaprezentowaliśmy problem z uwzględnieniem trzech aspektów – stale powtarzających się zakwitów sinicowych, problemów zlewniowych oraz zaangażowania społeczeństwa w ochronę tego unikalnego akwenu. To spotkanie pokazało, jak ważne jest współdziałanie naukowców, samorządów i organizacji przyrodniczych w przywracaniu równowagi ekosystemom wodnym Pomorza.
👉 Dołącz do naszego newslettera, aby nie przegapić kolejnych wydarzeń.


Widzieć, czuć i rozumieć przyrodę
W dniach 17-18 września uczestniczyliśmy w projekcie przygotowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kołobrzegu. „Rzeka Słów” to inicjatywa łącząca spotkania autorskie, dialog społeczny i wiedzę ekspercką w zakresie ochrony środowiska, w szczególności wód i klimatu.
Nasz rzecznik rzek, hydrobiolog Artur Furdyna oraz edukatorka i animatorka dialogu lokalnego Magdalena Urlich poprowadzili spacer nad Parsętą dla kołobrzeskich licealistów. Rozmawialiśmy o tym, co to znaczy mieć rzekę w mieście – czy potrafimy ją widzieć nie tylko jako wodę płynącą przez zabudowany teren, ale jako żywy organizm, część krajobrazu warunkującą nasze być albo nie być, istotę naszego istnienia na tej planecie. Artur i Magda dzielili się swoim doświadczeniem odbudowywania ekosystemów rzecznych i z uwagą słuchali przemyśleń młodzieży.


Podczas wydarzenia Magdalena Urlich poprowadziła także dwa spotkania autorskie z Maciejem Robertem, którego książka „Rzeki, których nie ma” pokazuje świat w obliczu wyzwań spowodowanych zmianami klimatu, skłaniając czytelnika do refleksji nad ich moralnym i emocjonalnym wymiarem. Opowieść pomaga utożsamić się odbiorcy z krajobrazem oraz poczuć odpowiedzialnym za „swoje podwórko”. To przykład literatury, która odważnie mówi o etyce i sprawczości, pokazując, że mimo ograniczeń systemowych, błędów czy bezradności wobec decyzji, na które nie mamy wpływu, wciąż możemy walczyć o swoje otoczenie.
Oprócz tego nasz zespół miał przyjemność uczestniczyć w inspirującym spotkaniu z Szymonem Opryszkiem, autorem reportażu „Woda. Historia pewnego porwania”, wnosząc perspektywę holistycznego podejścia do zarządzania zlewniami rzek.
Z rzeką pod rękę
26 września Złocieniecki Ośrodek Kultury sfinalizował wieloetapowe zadanie Program edukacji ekologicznej „Razem nad rzeką Drawą”. Nasz zespół wsparł organizatorów w przygotowaniu wydarzenia, na które złożyły się:
- prelekcja Radosława Wąsa z Centrum Edukacji i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku dotycząca stanu wód w okolicach Szczecinka oraz pracy Centrum jako prężnego ośrodka monitoringu i edukacji;
- warsztaty „Z rzeką pod rękę” w formie spaceru z przewodnikami skierowane do lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem pracowników administracji samorządowej, wodnej i leśnej;
- projekcja reportaży dziennikarza TVN Grzegorza Głuszaka „Woda umiera po cichu” – w realizację tych materiałów zaangażowany był również nasz zespół;
- panel dyskusyjny z udziałem ekspertów zajmujących się w województwie zachodniopomorskim działaniami renaturyzacyjnymi i rewildingowymi.



Impreza odbyła się w przeddzień Światowego Dnia Rzek i była doskonałą okazją, żeby rozmawiać o wodzie, rzekach i zlewni na przykładzie Drawy. Na zakończenie uczestnicy panelu symbolicznie złożyli rzekom życzenia – przede wszystkim obecności ludzi, którzy rozumieją, jak ważne jest zdrowie wodnych ekosystemów.
Wspólnie dla wód i lasów
Pracowity miesiąc zakończyliśmy udziałem w dwudniowej konferencji „Woda i las – wspólna sprawa” w Pogorzelicy. Wydarzenie zostało przygotowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie z dużym wsparciem merytorycznym naszego hydrobiologa, który 2 października zaprezentował obszerne wystąpienie na temat zintegrowanego zarządzania wodą w zlewni – kluczowego zagadnienia dla przyszłości terenów leśnych. Dzień później uczestnicy, pod przewodnictwem gospodarza terenu, zespołu Nadleśnictwa Gryfice, dr. Krzysztofa Ziarnka i Artura Furdyny wyruszyli w teren, by wskazywać miejsca odpowiednie dla retencji wody i omawiać praktyczne metody renaturyzacji rzek i strumieni.
W wydarzeniu wzięli udział partnerzy kluczowi dla sprostania wyzwaniom stawianym przez zmiany klimatu. Wśród nich znaleźli się tacy znawcy tematu jak:
- Michał Durka – dyrektor PGW Wody Polskie RZGW w Szczecinie;
- dr Sylwia Jurzyk-Nördlow – dyrektor RDOŚ w Szczecinie;
- inż. Maciej Humiczewski – zastępca dyrektora IMGW;
- prof. Bogdan Chojnicki – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu;
- prof. Mariusz Lamentowicz – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- Tomasz Babiak – BULiGLPL, zastępca kierownika projektu Wetlands Green Life.
Uczestnikami konferencji byli pracownicy Lasów Państwowych z trzech RDLP ( Szczecin, Szczecinek, Piła) oraz przedstawiciele CKPŚ.


Małe kroki, wielkie zmiany
Cieszymy się, że jako Fundacja Rewilding Pomerania mogliśmy współtworzyć i wspierać tak wiele cennych inicjatyw łączących ludzi wokół idei przywracania naturalnych procesów przyrodniczych. Każde spotkanie, rozmowa i wspólny krok przybliża nas do celu: żywych rzek, czystych jezior i lasów pełnych życia.
Chcesz być częścią tej zmiany? Śledź nasze działania, dziel się doświadczeniami i dołącz do społeczności, która codziennie w praktyce wspiera rewilding Pomorza.





